گروه مهندسی کویر

تقاضا برای آب، روز به روز در حال افزايش است. همچنين در اثر خشکسالی چند ساله اخير و محدوديت منابع آب، شهرها به مرز بحران آب رسيده اند و نيازمند واکنش سريع در اين زمينه می‌باشد. يافتن منابع آب جايگزين اصلی‌ترين دغدغه مسئولين امر در مواقع بحران آبی می‌باشد. در اين ميان بازيافت آب از فاضلاب (استفاده مجدد از پساب) و بازچرخانی آب از راهکارهای رايج مشکل کم آبی در سطح جهان می‌باشد. در آينده‌ای نه‌چندان دور منابع‌ آب مصرفی صنايع از منابع مصارف شهری منفک شده که اين مسئله اهميت استفاده مجدد از پساب‌ها را (جهت استفاده صنايع) پر رنگتر می‌نمايد.

استفاده مجدد از فاضلاب و آب آلوده تصفيه شده برای اهداف سودمند مانند آبياری کشاورزی يا فضای سبز، فرآيندهای صنعتی، فلاش کردن در سرويسهای بهداشتی، ايجاد درياچه‌های مصنوعی، آتشنشانی، شستشوی فضاهای شهری، کارواش، تغذيه منابع آب، تهيه بتن، آبنماها و غيره کاربرد دارد که غالب اين موارد جزء مصارف عمومی شهرها و روستاها محسوب می‌گردند.

آب بازيافت شده غالبا برای مصارف غيرشرب کاربرد دارد اما در مواردی برای مصارف غيرمستقيم شرب مانند تغذيه مصنوعی منابع آب زيرزمينی نيز استفاده می‌گردد.

با توجه به اینکه سیستم‌های تصفیه فاضلاب دارای راندمانهای متفاوتی جهت کاهش پارامترهای سنجش آلودگی نظیر BOD، COD و TSS و ...  می‌باشند، به منظور استفاده از پساب تصفیه‌شده با توجه به نوع مصرف، راهکارهای متفاوتی نیز وجود دارد.

به عنوان مثال خروجی سیستم MBR دارای بالاترین استاندارد جهت استفاده مجدد بوده ونیازی به تصفیه تکمیلی ندارد ولی فرآیندهای مختلف لجن فعال غالباً فقط استاندارد محیط زیست ایران جهت تخلیه با آبهای سطحی یا چاههای جاذب را کسب نموده و جهت استفاده مجدد بایستی از سیستمهای تصفیه تکمیلی برای این منظور استفاده نمود.

پکیج بازیافت پساب گروه مهندسی کویر راهکاری مطمئن برای استفاده مجدد از پساب در تصفیه‌‌خانه‌های متعارف می‌باشد.

پکیج بازیافت پساب این شرکت برای پساب‌هایی که دارای TSS بالایی بوده و درصد قابل توجهی از BOD خروجی در TSS باشد کارایی دارد. از قابلیتهای دیگر این سیستم به استاندارد رساندن و قابل استفاده کردن خروجی تصفیه‌خانه‌هایی است که خروجی آنها به دلیل مشکلات فرآیندی دارای مواد معلق می‌باشد.

‌بسته به کیفیت و نوع استفاده از پساب خروجی، پکیج بازیافت پساب گروه مهندسی کویر انعطاف‌پذیر بوده و انتخابها و حالتهای مختلفی را شامل می‌شود.

پکیج بازیافت پساب در تصفیه فاضلاب کارواش‌، باس‌واش، قالیشویی و تصفیه تکمیلی پکیجهای متعارف تصفیه فاضلاب کاربرد دارد.

 جهت سفارش پکیج بازیافت پساب با ما تماس بگیرید.

برای جوامع کوچک نظیر مجتمع های مسکونی، مراکز نظامی، بیمارستانها، هتلها، روستاها، کارخانه ها و کارگاهها که فاضلاب بهداشتی با مقدار کم تولید می نمایند استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب، مناسب ترین گزینه از نقطه نظر فنی و اقتصادی میباشد. بهره برداری آسان فرآیندهای لجن فعال متعارف موجب شده که به عنوان روشی مرسوم در پکیجهای قابل حمل مورد استفاده قرارگیرد. واحدهای هوادهی، ته نشینی، گندزدایی و هاضم لجن به عنوان بخشهای اصلی پکیجهای تصفیه فاضلاب بهداشتی قابل حمل درنظرگرفته میشود که با توجه به تعبیه کلیه واحدهای تصفیه و نصب تجهیزات الکترومکانیکال می توان پکیج را به صورت کاملاً مستقل و قابل حمل بکار برد.

طراحی پکیجهای قابل حمل به گونه ای میباشد که پساب خروجی مطابق استانداردهای مورد نظر کارفرما بوده و هیچ محدودیتی وجود ندارد. حتی جهت تصفیه فاضلابهای صنعتی نیز میتوان از این پکیجها بهره برد.

 جهت طراحی، مشاوره و سفارش انواع پکیجهای تصفیه فاضلاب با ما تماس بگیرید.

از جمله روش های موثر مورد استفاده در تصفیه فاضلاب به منظور کاهش بار آلودگی، فرآیندهای تصفیه بیولوژیکی می باشد. در طی فرآیندهای بیولوژیکی مواد قابل تجزیه مانند هیدروکربن ها، چربی ها، قندها و... بر اساس نوع سیستم و خصوصیات شیرابه توسط عوامل بیولوژیکی نظیر باکتری ها، قارچ ها و جلبک ها به جرم بیولوژیکی و محصولات نهایی مانند بخار، آب، دی اکسید کربن، متان و... تبدیل می شوند. در فرآیندهای بیولوژیکی به طور کلی در حدود 70 درصد از مواد آلی که از طریق روش هایی مثل COD اندازه گیری شده اند به  biosolid تبدیل می شوند.

روش های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب به دو گروه اصلی هوازی و بی هوازی تقسیم می شوند. فرآیندهای بی‌هوازی عمدتا به عنوان پیش تصفیه برای کاهش بار آلودگی از جریانات دارای غلظت بالای آلودگی استفاده می شوند. اما خصوصیات میکروارگانیسمهای موثر و فرآیندهای حاکم بر تصفیه بی‌هوازی امکان به استاندارد رسانیدن کیفیت پساب را فراهم نمی نمایند، لذا لازم است پساب ناشی از فرآیندهای بی‌هوازی به سیستمهای تصفیه هوازی هدایت شده تا میکروارگانیسمهای موثر در حضور اکسیژن، غلظت آلاینده‌های قابل تجزیه بیولوژیکی را تا حد مطلوب کاهش دهند.

ادامه مطلب: روشهای بیولوژیکی تصفیه فاضلاب

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اینستاگرام گروه مهندسی کویر

کانال تلگرام گروه مهندسی کویر