گروه مهندسی کویر

پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری AQUALOOP

طبق آمار ارائه شده 70 الی 80 درصد فاضلاب بهداشتی تولیدی در یک ساختمان، فاضلاب خاکستری یا آب خاکستری (Greywater) می‌باشد. با توجه به آلودگی کمتر فاضلاب خاکستری بخصوص از نظر میزان مواد معلق و کلی‌فرم نسبت به فاضلاب سیاه (فاضلاب بهداشتی) می‌توان نسبت به جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب خاکستری در سطح خانگی اقدام نمود و از پساب آن به عنوان یک منبع آبی پایدار جهت مصارف خانگی که در تماس مستقیم با بدن انسان نیست مانند آبیاری فضای سبز، فلاش تانکها، کولرهای آبی، آب آتش نشانی و ... استفاده مجدد نمود. این مساله به عنوان یکی از اهداف ساختمان‌های سبز در توسعه شهری پایدار به طور جد مد نظر قرار گرفته است. بررسی بر روی سیستمهای تصفیه فاضلاب خاکستری و شرایط و کیفیت پساب خروجی آن برای استفاده مجدد در مصارف مذکور، تاکنون در ایران به صورت جدی و جامع انجام نشده و در موضوع فاضلاب خاکستری در ابتدای راه هستیم. لذا به منظور دست یابی به اهداف مورد نظر در زمینه تصفیه فاضلاب خاکستری طبق استانداردهای روز دنیا (BS‌8525-1) این شرکت اقدام به انتقال تکنولوژی تصفیه فاضلاب خاکستری ممبرانی از شرکت INTEWA آلمان تحت عنوان پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری AQUALOOP نموده است. به واسطه این سیستم می توان پساب خروجی تصفیه شده را به حد استاندارد BS8525-1 رساند و چه بسا بتوان برای سایر مصارف غیر شرب نیز استفاده نمود.

فرآیند تصفیه در این سیستم به ۳ روش زیر صورت می پذیرد:

  •  رشد چسبیده با مدیاهای شناور
  • هوادهی عمقی
  • عبور از ممبران غشایی مخصوص فاضلاب خاکستری

خروجی این دستگاه برای تمامی مصارف به غیر از شرب قابل استفاده است. ممبرانها قادر هستند که ویروس‌ها و باکتری‌ها را تا 99.9999 درصد از پساب جدا کرده و آبی عاری از آلودگی و جرم را تحویل بدهند. این سیستم به عنوان تنها دارنده گواهینامه  BS: British Standard  امکان پخش پساب خروجی دستگاه به صورت اسپری در محیط را به ما می‌دهد.

این پکیج بر مبنای عملکرد ممبران ها طراحی و تولید می گردد که امکان افزایش تعداد ممبران‌ها به صورت مدولار و موازی وجود دارد.

هر پکیج AQUALOOP شامل المانهایی به شرح زیر است :

1-    فیلتر اولیه: یک آشغالگیر کوچک که جهت جلوگیری از ورود آشغال، مو، جانواران موذی و ... به سیستم طراحی و تعبیه شده است.

 2-    شاسی اصلی: نگهدارنده قطعات اعم از ممبرانها، پمپ و سایر قطعات در داخل مخزن تصفیه است.

3-    ممبران: غشایی به صورت الیاف فشرده با سطح ویژه مشخص که قابلیت حذف 99.9999 درصد باکتری‌ها و 99.70 درصد ویروس‌ها و ذرات با سایز 0.02 میکرومتر را دارد. عمر متوسط این ممبران‌ها 10 سال می‌باشد. این ممبران‌ها در مقابل اسید و باز و دترجنت‌های حاوی کلرین مقاوم هستند و در حین عملکرد پکیج، سیستم بک واش تعبیه شده سطح ممبران‌ها را برای مرحله بهدی تصفیه تمیز می‌نماید.

4-    پمپ : جهت جابجایی و انتقال فاضلاب خاکستری در سیستم.

5-    پمپ بک واش: جهت استفاده از پساب تصفیه شده برای بک واش و شستشوی ممبران‌ها.

6-    مخزن دیافراگمی : جهت تنظیم و کنترل فشار سیستم.

7-    فلوتر: جهت کنترل سطح سیال در سیستم.

8-    مدیای شناور: جهت فرآیند رشد چسبیده.

9-    کمپرسور هوادهی : جهت تأمین هوای مورد نیاز فرآیند هوادهی عمقی با مصرف برق بسیار کم، بدون صدا و لرزش.

10-  کنترل یونیت : بورد طراحی شده جهت کنترل اتوماتیک سیستم.

11- مخزن جمع آوری فاضلاب خاکستری.

12- مخزن ذخیره پساب تصفیه شده.

در پروژه‌های بزرگ مانند ساختمانهای تجاری و اداری که بیشترین مصرف آب در روشویی‌هاست، می‌توان با طراحی سیستم تصفیه فاضلاب خاکستری و استفاده از تکنولوژی INTEWA، آب مورد نیاز فلاش تانک‌ها، فضای سبز، روف گاردن، آب آتش نشانی و ... را تأمین نمود.