گروه مهندسی کویر

انواع پکینگ مدیا :

پکینگ ورقه‌ها‌ی ساخته شده از PVC و یا PP می باشد که در برابر عوامل شیمیایی، الکلی، اسیدها، گریس‌ها، روغن‌ها، چربیها و مواد بیولوژیک کاملاً مقاوم می باشند. آرایش هندسی سطح پکینگ منجر به افزایش میزان نسبت سطح به حجم می شود. پکنگ استفاده گوناگونی در صنایع مختلف از جمله آب و فاضلاب، پالایشگاه و پتروشیمی، تهویه و … دارد. از این بستر ها با سطح ویژه های اختصاصی در راکتور های بیهوازی UAFB و هوازی IFAS استفاد ه میگردد.

پکینگ مدیا جهت استفاده در فرآیندهای رشد چسبیده در دو نوع کلی ثابت و متحرک تقسیم بندی می‌گردد که بسته به فرآیند طراحی شده در حوض های هوازی و بی هوازی تصفیه خانه های فاضلاب کاربرد دارد.

ادامه مطلب: تأمین پکینگ مدیا | Random Media

سوپر لاملا نوع خاصی از پکینگ مدیا ثابت بوده که مجموعه‌ای از صفحات موجدار تشکیل می‌شوند که با زاویه 45 تا 60 درجه به منظور افزایش ظرفیت و راندمان مخازن ته‌نشینی و واحدهای چربی‌گیری CPI استفاده می‌شود. لاملاها صفحاتی هستند که با تغییر جهت جریان مایع باعث افزایش سرعت ته‌نشینی ذرات معلق در حوض ته‌نشینی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب و حوض چربی‌گیری CPI و همچنین کاهش قابل توجه فاصله و مسافتی که ذرات روغن باید طی کنند تا به سطح برسند، که موجب افزایش راندمان سیستم‌های اشاره شده می‌گردند.

ادامه مطلب: سوپرلاملا چیست؟

پکینگ مدیا یک واسط جامد بوده که در فرایندهای رشد چسبیده به عنوان بستر رشد میکروارگانیزمها استفاده می شود. پکینگ مدیا مواد و مصالح مختلفی را در برمی‌گیرد که از مهمترین آنها می‌توان به دانه‌ها یا لایه‌های پلی‌اتیلن یا پلی پروپیلن (پکینگ مدیا)، کربن فعال گرانولی، مواد پلیمری، سفال، سنگ، ماسه، چوب و... اشاره کرد. 

فرآیند بیولوژیک رشد چسبیده:

فرآيندهايي هستند که در آنها ازيک محيط واسطه جامد استفاده مي‌شود، به صورتي که بـر روي ايـن محيط ميکروارگانيزم‌ها بصورت چسبيده و متصل به بستر (محيط) رشد مي‌يابند و با عبور جريـان حـاوي مواد آلاينده‌، اين مواد جذب و تجزيه مي‌شوند، با عبور فاضلاب از کنار محيط واسط لايه‌هاي بيولوژيکي تشکيل شده، مواد آلي توسط ميکروارگانيزم‌هـا جذب و تثبيت مي‌گردد. انواع مختلفي از فرايند رشـد چسـبيده وجـود دارد که هر کدام بسته به نوع بستر مصرفي و نوع جريان از هم متمايز مي‌گردند.

ادامه مطلب: پکینگ مدیا چیست؟