گروه مهندسی کویر

 استخراج آب از مدفوع گاو

چه بخواهید و چه نخواهید، بی‌شک، گاو یکی از مفید‌ترین موجودات زمین برای انسان‌ها بوده است. از فراورده‌های لبنی گرفته تا گوشتی و حتی استفاده از آن‌ها در فعالیت‌های کشاورزی در گذشته همواره توانسته‌اند برای انسان‌ها مفید باشد. در کنار تمام این فوائد، این 1.5 میلیارد گاوی که روی زمین زندگی می‌کنند، با وجود حجم بالای گازهای گلخانه‌ای که تولید می‌کنند، یک معضل زیست‌محیطی شناخته می‌شوند.

اما دانشمندان دانشگاه ایالتی می‌شیگان، راهی پیدا کرده‌اند تا بتوانند حتی از کودی که این حیوان تولید می‌کنند نیز، چیز مفیدی استخراج کنند: آب تازه! بنابراعلام این دانشمندان، با عبور دادن مدفوع گاو از میکروارگانیسم‌های هضم‌کنندهٔ بی‌هوازی و استفاده از فرایند اسمز معکوس (فرایندی است که در آن از فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه تراوا استفاده می‌شود) آن‌ها توانستند از سوی دیگر H2O خالص بگیرند.

 یک گاو به طور میانگین سالانه حدود 38 هزار لیتر «مواد اولیه» تولید می‌کند که با استفاده از این روش می‌توان از حدود نیمی از آن آب استخراج کرد (بقیه به انرژی و کود تبدیل می‌شوند). البته جای نگرانی وجود ندارد چرا که این دانشمندان وعده داده‌اند از محصول نهایی فقط برای دام و طیور و نه برای مصرف انسانی استفاده شود؛ که البته با یک بازاریابی خوب ممکن است شرایط طور دیگری رقم بخورد!

به نظر می رسد تنها راه حل مشکل بحران کمبود آب، استفاده از تکنولوژی و اختراع سیستمها و روشهای جدید تأمین یا بازگشت آب به چرخه مصرف می باشد.

ترجمه شده از سایت انگلیسی زبان www.engadget.com 

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اینستاگرام گروه مهندسی کویر

کانال تلگرام گروه مهندسی کویر