گروه مهندسی کویر

در سالهای اخیر روشهای قدیمی فیلتراسیون با فرآیندهای غشایی تکامل یافته اند. در این فرآیندها از غشاهای نیمه تراوا به عنوان عامل اصلی جداسازی استفاده میشود. فرآیندهای که براساس انواع غشاء پی ریزی شده اند، قادر به جداسازی مواد با اندازه های مختلف از سیال می باشند. میکروفیلتراسیون برای جداسازی ذرات بسیار کوچک، الترا فیلتراسیون برای جداسازی ماکرومولکولها، نانو فیلتراسیون برای جداسازی مولکولها و اسمز معکوس برای جداسازی یونها به کارگرفته میشوند.
بیورآکتورهای غشایی به طور کلی سیستمهایی هستند که در آنها تصفیه بیولوژیکی با فیلتراسیون غشایی ترکیب شده است. در این سیستمها فیلتراسیون غشایی، جایگزین فرآیندهای ته نشینی ، فیلتر شنی و گندزدایی به کار گرفته شده در روشهای مرسوم لجن فعال شده است.
امروزه استفاده از فرآیند تصفیه MBR جهت دستیابی به کیفیت پساب خروجی بالا و استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز، کشاورزی و صنایع بسیار مرسوم شده است.
گروه مهندسی کویر با تجربه کافی و موفق در زمینه طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی پکیجهای قابل حمل تصفیه فاضلاب MBR و تصفیه خانه های بتنی MBRآماده ارائه خدمت می باشد.
کلیه مراحل طراحی، تهیه، ساخت، نصب و راه اندازی پکیج یا تصفیه خانه توسط تیمهای مجرب گروه مهندسی کویر انجام خواهدشد.

برای دیدن این ویدئو جالب اینجا کلیک کنید.

 کمبود آب یکی از تهدیدهای بزرگ برای سلامت، امنیت و اقتصاد مردمان کشورهای مختلف در قرن حاضر است. این تهدید تا حدی جدی است که موسسه معتبر اکونومیست سیاست‌گذاران، فعالان محیط زیست، سازمان‌های مردم نهاد و بخش خصوصی را از سراسر دنیا گرد هم آورده تا برای مواجهه با این تهدید تمهیداتی اتخاذ کنند.

از آنجایی که کمبود آب و خشکسالی از دغدغه‌های جدی در ایران است، در گزارش اختصاصی «اقتصاد با من و تو» از این همایش، با وزرای محیط زیست چند کشور گفت‌وگو شده تا از تجربه آنها برای حفظ منابع آبی کشوراستفاده شود.

این گزارش گفتگوی خواندنی از وزرای محیط زیست و آب کشورهای پیشرفته دنیا ارایه می دهد.

 توصیه می کنیم که این گزارش ویدیویی را از دست ندهند.

برای تماشای گزارش اینجا کلیک کنید

سرویس بهداشتی خورشیدی

محققان آمریکایی موفق به ساخت یک سرویس بهداشتی شده اند که با انرژی خورشیدی متمرکز فضولات انسانی را به فرآورده‌های قابل استفاده تبدیل می کند. ساخت این سرویس بهداشتی می‌تواند صنعت آب و فاضلاب را متحول کند.

سرویس بهداشتی توسط تیمی در دانشگاه کلرادو طراحی شده و از انرژی خورشیدی متمرکز برای تبدیل فضولات انسانی به فرآورده‌های قابل استفاده و قابل فروش نظیر سوخت جامد، کود و انرژی گرمایی استفاده می‌کند.این سرویس بهداشتی خارج از شبکه و بدون استفاده از آب لوله‌کشی کار می‌کند.

ادامه مطلب: سرویس بهداشتی خورشیدی

 استخراج آب از مدفوع گاو

چه بخواهید و چه نخواهید، بی‌شک، گاو یکی از مفید‌ترین موجودات زمین برای انسان‌ها بوده است. از فراورده‌های لبنی گرفته تا گوشتی و حتی استفاده از آن‌ها در فعالیت‌های کشاورزی در گذشته همواره توانسته‌اند برای انسان‌ها مفید باشد. در کنار تمام این فوائد، این 1.5 میلیارد گاوی که روی زمین زندگی می‌کنند، با وجود حجم بالای گازهای گلخانه‌ای که تولید می‌کنند، یک معضل زیست‌محیطی شناخته می‌شوند.

ادامه مطلب: استخراج آب از مدفوع گاو

 صحبت از نسل های بعد دیگر وجود ندارد

ما خود قربانی هستیم

طبق يک پيش بيني تا سال ۲۰۲۵ حدود دو سوم از جمعيت جهان دچار کمبود نسبي يا شديد آب خواهند بود.

برخي از صاحب نظران ادعا مي کنند، درگيريها، تنشها و جنگ‌هاي داخلي، منطقه‌اي و بين المللي در آينده‌اي نه چندان دور بر سر دسترسي به آب خواهد بود.

ادامه مطلب: روایتی تکان دهنده از کمبود آب

ما 17 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اینستاگرام گروه مهندسی کویر

کانال تلگرام گروه مهندسی کویر